НОВА КНИГА – Мире Арсениевски: КАМА И БИБЛИЈА

Во издание на реномираната издавачка куќа ФЕНИКС од Скопје, излезе од печат најновата книга од авторот Мире АРСЕНИЕВСКИ. Во книгата на 185 страници се опфатени 252 аналитички концепти. Всушност, тоа се кратки More »

Елена Анѓеловска. Убавината ја носи со себе…

ПОРТРЕТИ | Ова е Елена Анѓеловска, убавицата на Македонија за 2015 година. Прекрасен лик на девојка, која на пистата ги освојува срцата и емоциите на сите оние кои имаат можност да се More »

Лила. Лила Стојановска. Три слики од 2010 година.

ПОРТРЕТИ |  Во септември 2010-та година на плоштадот во центарот на град Скопје се одржа хуманитарен концерт, каде во улога на водителка настапи познатиот лик на сцената – Лила Стојановска (или Лила More »

Скандал: Ограбен пратеник во центар на градот

НОВ ПОРЕДОК | Уште еден настан ја вознемири јавноста во метрополата. И пошироко. Она што се случи, ќе остане како поука во книгите, во мемоарите, во историјата. Имено, пред неколку дена во More »

Калиопи. Уметност и песна на сцена.

ПОРТРЕТИ | Таа е уметник… Калиопи е во врвот на квалитетните пејачки имиња на македонското музичко небо. Таа е извонредна пејачка и композитор. На музичката сцена се појави уште во своите рани More »

 

НОВА КНИГА – Мире Арсениевски: КАМА И БИБЛИЈА

Mire Arsenievski - KAMA I BIBLIJA 1

Во издание на реномираната издавачка куќа ФЕНИКС од Скопје, излезе од печат најновата книга од авторот Мире АРСЕНИЕВСКИ. Во книгата на 185 страници се опфатени 252 аналитички концепти. Всушност, тоа се кратки есеи-студии за одредена проблематика, кои често се проследени

Елена Анѓеловска. Убавината ја носи со себе…

Elena Angjelovska | Foto: Mire Arsenievski

ПОРТРЕТИ | Ова е Елена Анѓеловска, убавицата на Македонија за 2015 година. Прекрасен лик на девојка, која на пистата ги освојува срцата и емоциите на сите оние кои имаат можност да се сретнат со нејзините очи и поглед… Оваа година

Лила. Лила Стојановска. Три слики од 2010 година.

Lila Stojanovska | Foto: Mire Arsenievski

ПОРТРЕТИ |  Во септември 2010-та година на плоштадот во центарот на град Скопје се одржа хуманитарен концерт, каде во улога на водителка настапи познатиот лик на сцената – Лила Стојановска (или Лила Филиповска). Настапија најпознатите македонски музички ѕвезди. Лила Стојановска

Скандал: Ограбен пратеник во центар на градот

Nov-Poredok-Ograben-pratenik-Pajak_Spider-2015-09

НОВ ПОРЕДОК | Уште еден настан ја вознемири јавноста во метрополата. И пошироко. Она што се случи, ќе остане како поука во книгите, во мемоарите, во историјата. Имено, пред неколку дена во доцните ноќни часови, еден скромен човек тивко чекореше

Калиопи. Уметност и песна на сцена.

Kaliopi / foto: Mire Arsenievski

ПОРТРЕТИ | Таа е уметник… Калиопи е во врвот на квалитетните пејачки имиња на македонското музичко небо. Таа е извонредна пејачка и композитор. На музичката сцена се појави уште во своите рани години, за подоцна да ја гради својата успешна

Сара Мејс. Sarah Mace. Сара Костадиновска.

Сара Мејс Костадиновска - Sarah Mace / foto: Mire Arsenievski

ПОРТРЕТИ – Задоволство е да се присуствува на настапите на младата македонска пејачка Сара Мејс… Sarah Mace… Сара Костадиновска… Млада. Убава. Привлечна. Атрактивна… Ние имавме можност да бидеме на нејзиниот неодамнешен концерт, кога настапи заедно со Македонската Филхармонија во Градскиот

Христо Петрески. Култура и уметност!

Христо Петрески / Фото: Мире Арсениевски

ПОРТРЕТИ – Во биографија на Христо ПЕТРЕСКИ е запишан богат животен пат исплнет со бројни дела со кои остава длабока трага во културата и општеството. Издвојуваме само еден мал дел. Христо Петрески е роден  на 4.2.1957. година. Член е на

НОВА КНИГА – ДРАМИ: Лудило на Престолот и Разговор со Тајкун

Mire Arsenievski: Ludilo na Prestolot i Razgovor so Tajkun - dve drami

НОВА КНИГА – ДРАМИ: Лудило на Престолот и Разговор со Тајкун ТЕМА | Деновиве во издание на Издавачката куќа Феникс од Скопје излезе од печат нова книга, која содржи два драмски текста со наслови: ЛУДИЛО НА ПРЕСТОЛОТ и РАЗГОВОР СО

Нова Драма во Светот: Лудило на Престолот и…

Tema-Mire-Arsenievski-Drami-Naslovna1-2015

Нова Драма во Светот: Лудило на Престолот и… ТЕМА | Наскоро, во текот на април – 2015 година, се очекува има уште две нови драмски дела во Светот.  И двете драми можат да бидат сместени во било кој историски систем

ЕУ: Нови правила за ШАХ во Македонија!

Nov-Poreok-EU-Novi-prabila za-igrata-Shah-2015

ЕУ: Нови правила за ШАХ во Македонија! НОВ ПОРЕДОК |Она што мора да се разбере, е фактот дека во Европската Унија интелектуалците се преполни со нови идеи за животот да го направат поубав и позанимлив. Интелектуалците ке направат проект, а

Која Игра Играш (2)? Тест за интелигенција.

Nov-Poredok-tema1-shah-crno-beli-figuri-igra-2014-malo

Нов Поредок | Мал ТЕСТ за интелигенција. Која Игра Играш (2)? Секогаш имај избор. Не е доволно да мислиш дека имаш избор. Изборот може и друг да ти го одредил. Примерот е во навидум реална игра на шах. Шахот е

“Која Игра Играш?“ Мал ТЕСТ за интелигенција

Foto: Mire Arsenievski

Нов Поредок | (Скопје, 18.02.2015.) Мал ТЕСТ за интелигенција. “Која Игра Играш?“ Секогаш имај избор. Примерот е меѓу две крајни-екстремни игри: ШАХ-отворена игра, и ПОКЕР-затворена игра. Види ја играта на фотографијата и погоди кој ќе победи во оваа партија. Тоа

Блаже Конески. Траги во историјата

Блаже Конески / Blaze Koneski / фото: Мире Арсениевски

ПОРТРЕТИ (05.12.2014.) – Овој месец, декември – 2014 година, се на вршуваат 93 години од раѓањето и 21 години од смртта на големиот македонски деец Блаже Конески. Блаже Конески е роден на 19.12.1921 година во Небрегово, прилепско, а почина на

Детето ИСУС на цвет – Чудо во Македонија!

Исус Христос, Jesus Christ

ФОТО (16.11.2014.) – На Tema1.net ексклузивно објавуваме фотографии на кои може да се види лик на дете, кое спокојно спие на лист од цветот на преубавото цвеќе Перуника. Фотографијата е направена во сончевата Македонија, прекриена со најубавите цветови од природата

Гордана Ендровска. Убавиот лик од театарот

Gordana Endrovska

ПОРТРЕТИ (10.11.2014.) – Убавиот лик од тетарската сцена на Драмскиот театар во Скопје се вика Гордана Ендровска. Гордана е родена e во Битола на 02 септември 1972 година. Има диплома од Факултетот за Драмски Уметности во Скопје.  Љубителите на сценската

Симона Станковска. Убавина на сцена

Simona-Stankovska-2014-09-Tema1-potreti-a

ПОРТРЕТИ (27.09.2014.) Кога убавината чекори на сцена, тука е и младата убавица Симона Станковска од Скопје. Симона ја освои титулата Мис на Македонија 2013 година. Со прекрасната насмевка зачекори и се појави на сцената. Веднаш ја привлече и ја освои